×

Trasy rowerowe

nadmorska trasa rowerowa
Możliwość komentowania Trasy rowerowe została wyłączona

Trasy rowerowe

Trasy rowerowe Sarbinowo

Sarbinowo to nie tylko urokliwa miejscowość z piękna promenada wzdłuż piaszczystej plaży, to również ciekawe i malownicze okolice. Gdy znudzi Ci się leżenie na plaży albo będzie nie plażowa pogoda to dobry powód by zobaczyć jak wygląda najbliższa i trochę dalsza okolica.

Dla aktywnych osób, pragnących poznać pobliskie miejscowości proponujemy kilka tras rowerowych. Każdy znajdzie coś dla siebie, bez względu na kondycję. Jest tyle pięknych widoków do zobaczenia i tyle dróg do przebycia. Trzeba tylko przygotować swój rower lub wypożyczyć go w naszej wypożyczalni rowerów KORALIA, przeczytać  nasze wskazówki i w drogę!

Sarbinowo ma ten zaszczyt że leży na trasie międzynarodowego szlaku rowerowego Velo Baltica przebiegający dookoła basenu Morza Bałtyckiego. Trasa liczy łącznie aż 8539 km. Polski odcinek szlaku o długości 588 km przebiega przez tereny województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

W Polsce szlak R 10 zaczyna się w Świnoujściu a kończy w Gronowie na granicy z Obwodem Kaliningradzkim

Z Sarbinowa możemy obrać kierunek na zachód w stronę Latarni morskiej w Gąskach, Ustronia Morskiego i Kołobrzegu i dalej… lub na wschód w stronę osady rybackiej Chłopy, Mielna i Darłowa i …dalej na ile nam czas i kondycja pozwoli 😊

Trasa Sarbinowo – Kołobrzeg około 30 km.

trasa rowerowa Sarbinowo-Kołobrzeg

Szlak przebiega przez takie miejscowości jak Gąski, Pleśna, Ustronie Morskie, Sianożęty i Podczele. Malownicza trasa, gdzie w Gąskach mija się jedną z najwyższych latarni morskich w Polsce, skąd rozciąga się wspaniały widok na okolicę W miejscowości Pleśna warto zwrócić uwagę na wybrzeże klifowe. Jest to 4,5 km szerokiej piaszczystej plaży, oddzielonej od lądu wysokim brzegiem klifowym .Po drodze miniemy jednostkę Marynarki Wojennej, rzeczkę Czerwonkę wpadającą do Bałtyku. Później Wieniotowo i dużą miejscowość, stolicę gminy Ustronie Morskie. Z Ustroniem graniczą Sianożęty. Od tego miejsca jest nowa ścieżka biegnąca tuż przy samej plaży, poprzez lasy i rozlewiska i tak po około 10 km docieramy do Kołobrzegu.
Gdy będziemy w Sianożętach warto zboczyć z trasy i skierować się na lotnisko w Bagiczu i później na południe przecinając drogę nr 11 do pobliskiego lasu, rośnie tam najstarszy w Polsce, 800 letni dąb „Bolesław”. Jego widok, z pewnością wynagrodzi nadłożoną trasę.

Trasa Sarbinowo – Darłowo około 48 km

trasa rowerowa Sarbinowo - Darłowo

Przebiega przez Chłopy, Mielno, Łazy, Osieki, Iwęcino, Bukowo Morskie, Dąbki, Bobolin

Pierwszą napotkaną miejscowością są Chłopy to rybacka wieś, która ze względu na zachowany układ urbanistyczny znalazła się w rejestrze zabytków.
Kierując się w stronę Mielna warto zjechać ze szlaku do Mielenka, aby zobaczyć trójrzędową Aleję Lipową obsadzoną 150- letnimi lipami.

Jadąc dalej docieramy do Mielna, nadmorskiego kurort cieszącej się dużą popularnością wśród turystów już od początku XX w. Warto tam zwiedzić gotycki kościół z XV w., zespół dworsko-parkowy.
Następnie trasa wiedzie poprzez Mierzeję Jamneńską, pas lądu oddzielający jezioro Jamno od Bałtyku, na którym znajdują się Mielno, Unieście i Łazy.

Jadąc w kierunku Łaz mijamy Kanał Jamneński, łączy on jezioro Jamno z Bałtykiem. Jamno jest największym jeziorem na ziemi koszalińskiej, jego powierzchnia to 22,5 km2 a maksymalna głębokość tylko 3,9 m.
Z Łaz kierujemy się w stronę Osiek. Warto tam zobaczyć dworek Osiecki, częściowo szachulcową budowlę pochodzącą z pierwszej połowy XIX w, do którego prowadzi aleja kasztanowców..

Następnie mijamy wieś Rzepkowo ze stadniną koni  i Iwięcino z kościołem z XIV w. w stylu gotyku pomorskiego . Podziw budzi odrestaurowana polichromia sufitu przedstawiającego Sąd Ostateczny, wykonana w 1697 r. na zlecenie pastora Malichiusa. Jadąc dalej mijamy takie miejscowości jak: Bielkowo, Glęźnowo, Bukowo Morskie, Dąbki – które leżą w pobliżu jeziora Bukowo. Następnie Bobolin i dojeżdżamy do królewskiego miasta Darłowo.

Obie propozycje wycieczek są na tyle dobre, że w zależności czy nam kondycja pozwoli dojechać do końca trasy lub gdy zaczyna nam brakować sił to możemy zawrócić z powrotem, bo trasa powrotna wiedzie tym samym szlakiem.

Trasa Sarbinowo – Dobrzyca około 10 km

trasa rowerowa Sarbinowo-Dobrzyca

Inną ciekawą alternatywą dla szlaków biegnących wzdłuż Morza Bałtyckiego i mającą swój początek w Sarbinowie jest trasa do Dobrzycy w której celem naszej wycieczki będą ogrody tematyczne Hortulus. Trasa liczy niecałe 10 km i biegnie lokalnymi drogami szutrowymi i asfaltowymi. Droga biegnie wśród pól i łąk i małe wioski o rozproszonej zabudowie. Z Sarbinowa wyjeżdżamy drogą Nad Rozlewiskiem i kierujemy się na południe. Przecinamy ul. Powiatową, kierując się cały czas na południe, mijamy Skrzeszewo. Szczególną ostrożność musimy zwrócić przejeżdżając przez niestrzeżony przejazd kolejowy i drogę DK11 Koszalin-Kołobrzeg. Przejeżdżamy estakadą nad trasą szybkiego ruchu S6/S11. Następne kilometry trasy mijamy oglądając podobne widoki aż dojeżdżamy Dobrzycy. Jest to średniej wielkości wieś licząca około 800 osób. W przeszłości Dobrzyca była stolicą gminy. Znajduje się tam zabytkowy kościół z 1867 roku. Jednakże tym co rozsławia Dobrzycę od ponad 20 lat, nie tylko w Polsce, są Ogrody Tematyczne Hortulus i nieco młodsze, oddalone o 2 km, ogrody Hortulus Spectabilis z największym na świecie labiryntem grabowym i wieżą widokową z której widać Bałtyk. Na każdy z nich powinniśmy zarezerwować po kilka godzin na zwiedzanie.

trasa rowerowa Hortulus Dobrzyca

Trasy rowerowe okolic Sarbinowa

Poniżej propozycje szlaków rowerowych w okolicy Koszalina

Szlak Jamneński  czerwony 22 km – trasa: Mielno – Strzeżenice – Dobiesławiec – Mścice – Łabusz – Osieki. Okrąża on jezioro Jamno od strony południowej. Na trasie mijamy zespół dworsko-parkowy w Mścicach, elektrownie wodną w Jamnie położoną na rzece Dzierżęcince oraz zabytkowy kościół (Jamno). Dalszą jazdę wokół jeziora możemy kontynuować między narodowym szlakiem Velo Baltica (R-10) w kierunku nadmorskiej miejscowości Łazy.

Droga Rowerowa do Mielna (nie oznakowana – 12 km) – Najstarsza w Polsce droga rowerowa, prowadząca prawym poboczem dróg, na dawnym torowisku przedwojennej linii tramwajowej. Najdogodniejszy dojazd na mieleńskie plaże, połączony z siecią dróg rowerowych na terenie Koszalina. Trasa wiedzie skrajem pięknego lasu bukowego.

Tychowski Trakt – Trasa: Koszalin – Niekłonice – Świeszyno – Rosnowo – Pobądz – Tyczewo -Tychowo. szlak ten na terenie nadleśnictwa przebiega przez lasy iglaste z przewagą sosny. Za miejscowością Tyczewo warto zboczyć ze szlaku (jadąc drogą asfaltową w kierunku Tychowa) i odwiedzić zbiorniki wodne zlokalizowane na prawym dopływie rzeki Leszczynki. Należy tu nadmienić że stawy te istniały już w okresie przedwojennym i zostały na przełomie roku 2010/2011 zrewitalizowane przez Nadleśnictwo Tychowo

Trakt Rybogryfa – trasa: Koszalin (podnóże  Góry Chełmskiej) – Kłos – Wegorzewo – Policko – Dzierżęcino

Szlak Gotów (zielony) – dł. 20 km Nazwa wywodzi się od Rezerwatu Archeologicznego „Kamienne Kręgi”. Jest to miejsce kultu i pochówku dawnych osadników pochodzących ze Skandynawii. Koszalin – Wyszebórz – Wyszewo – Mostowo – Rezerwat „Kamienne Kręgi”

„Stary Kolejowy Szlak” – Trasa łącząca wybrzeże Bałtyku z Pojezierzem i Wałczem – ma dwie odnogi w północnej części województwa, które zbiegają się w Białogardzie. Jedna prowadzi z Mielna drogą rowerową przez Koszalin; natomiast druga bierze swój początek w Kołobrzegu i w większości biegnie po nasypie dawnej linii kolejowej przez Gościno i Karlino

Szlak „Trasa Słoneczna” (czerwony) dł. 52 km Trasa prowadzi przez zaciszne tereny leśne. Manowo – Niedalino – Zacisze – Manowo

Szlak Pałaców (niebieski) dł. 75 km Trasa przebiega obok kilku pałaców, w pobliżu XIX-wiecznych elektrowni wodnych, atrakcją jest latarnia morska w Gąskach. Mostowo – Rosnowo – Niedalino– Strzekęcino – Golica – Bardzlino – Nosowo – Parsowo– Warnino – Wierzchomino – Dobrzyca – Borkowice – Śmiechów – Gąski Latarnia

Szlak Zagubiony Trakt (niebieski) dł. 36 km Tychowo – Dzięciołowo – Łozice – Porost. Szlak przebiega drogami gruntowymi, brukowanymi oraz asfaltowymi, a także drogą utwardzoną płytami. Przez większość czasu trasa biegnie obszarami leśnymi ale również między polami i rozlewiskami z usytuowanym przy trasie w okolicy miejscowości Stare Łozice – jeziorem Łozice. Na trasie mijamy budynek transformatora z budowanego z czerwonej cegły oraz w okolicy Starych Łozic po lewej stronie starą cegielnie.